Podsumowanie grudnia i całego roku

Wszystkim czytelnikom i inwestorom życzę szczęśliwego Nowego Roku.
Poniżej krótkie podsumowanie grudnia oraz perełek inwestycyjnych z całego poprzedniego roku.

Ostatni miesiąc 2015 upłynął nam w atmosferze korekcyjnego odreagowania po okresie długich i mocnych spadków. Już w pierwszym grudniowym wpisie na temat kontraktów terminowych na WIG20 wskazałem trzy przesłanki przemawiające za możliwością kontynuacji ruchu w górę.

Trzeba go jednak określić jako komentarz neutralny.

11 grudnia kupujący stanęli przed szansą, ale jej nie wykorzystali

Kluczowe było pokonanie oporu na poziomie 1811 – 1820. Ciekawostką jest fakt, że słusznie przewidywałem możliwość wyrysowania cieni w okolicach tego poziomu, które mogą tylko sprawdzić lecz nie rozstrzygną sytuacji na korzyść byków. Rynek odbił się od wskazanego przedziału cenowego i zanurkował na nowe minima.

Lepiej sprawdziły się poniższe prognozy.

Analiza sytuacji PZU

Kurs spółki postąpił zgodnie z wyznaczonymi punktami. Nie było powrotu ponad linię szyi formacji głowy z ramionami. Następne kilka dni po opublikowaniu prognozy okazały się słabe i sprowadziły cenę z 35,64 do 30,90 złotych za akcję. Teraz mamy wskazywaną korektę, która na razie zawędrowała z powrotem w okolice RGR i to może być jej koniec.

Kontrakty terminowe po 13 grudnia

Był lekki zawód, że nie udało się zrealizować nakreślonych 11 grudnia założeń wzrostowych. Nadal podtrzymałem jednak przekonanie o szansie na wykreowanie ruchu wzrostowego i to w obliczu tygodnia rozliczeniowego dla kontraktów terminowych. Złamanie połowy czarnej świecy. Następnie przejście poprzedniego szczytu 1825 dało nam wynik wskazywany wcześniej. Mianowicie WIG20 sięgnął 1880 pkt. Byki zarobiły ponad 100 punktów w ciągu ośmiu dni.

Sytuacja na S&P500 i na EURUSD po komunikacie o podniesieniu stóp procentowych

Giełda amerykańska tym razem była mniej precyzyjna w realizacji punktów wskazanych w analizie . Trzeba jednak zaznaczyć, że dotarła w zaznaczone okolice 2081 – 2094. Następnie głęboko spadła, by znów wrócić do tych poziomów. To utrzymuje względnie pozytywne nastawienie do tego rynku, choć obawy nadal istnieją. Dobrze zachował się natomiast EURUSD, który w ciągu kilku następnych dni spadł do pokazanego poziomu wsparcia, a później zaczął zyskiwać na wartości.

Tuż przed Świętami wskazywałem możliwość wygenerowania jeszcze dwóch fal wzrostowych

I okazało się, że było to słuszne założenie. A strefa 1900 – 1936 jak na razie spisała się poprawnie jako opór odrzucając byki mocno w dół na ostatniej sesji 2015.

Ostatni wpis grudnia

Też należy uznać za udany. Swoje zadanie spełnił poziom 1875. Jednego dnia utrzymując rynek przed spadkiem, a później mu się jednoznacznie poddając. Sugestia o konieczności trwałego pokonania 1895 bez opcji powrotu też dała zarobić. Otwarcie pozycji w górę w oparciu o wybicie poziomu dało ponad 20 punktów, a otwarcie pozycji krótkiej po powrocie pod niego było jeszcze lepszą okazją inwestycyjną.

Przeglądając cały rok 2015 na uwagę zasługuje kilka nieźle określonych scenariuszy.

Ostra korekta na CD Projekcie

Zniosła cenę prawie dokładnie w okolice 19,50 za walor. To dało około 20% zakres wahań w ciągu kilkunastu dni, z bardzo dużą szansą na zarobek.

Spadkowy scenariusz PKN Orlen

W zasadzie trzeba uznać, że była to analiza przedwczesna. Jednak teza o nieuchronnej korekcie jedenastu wzrostowych miesięcy sprawdziła się. Powyżej określonego poziomu docelowego 75,29 złotych za akcję należało skracać pozycje na PKN, a odkupywać przy 63 złotych.

Sugestia 1600 na WIG20

Pierwszy raz pojawiła się w moich komentarzach dosyć wcześnie, bo już w lipcu. Jak widać ten scenariusz jest bardzo bliski realizacji, ale w wakacje chyba jeszcze nikt o nim nie wspominał.

Komentarz na temat amerykańskiego szerokiego rynku

Zawiera on kilka bardzo precyzyjnie określonych punktów, które zrealizowały się w dosyć krótkim czasie.

Zapraszam do śledzenia Twittera lub Facebook’a PokonajRynek!