Giełda w Warszawie traci przyczepność

Rynek negatywnie zweryfikował poprzednią prognozę o możliwym utrzymaniu wzrostowego podejścia. Wyjście na nowe krótkoterminowe szczyty osłabiło nieco istotność wsparcia 1789. Jednak porażka byków na tym poziomie przyczyniła się do ustanowienia nowych minimów. Odbiór WIG20 jest taki, że spadamy bez względu na to czy inni rosną, czy spadają. W piątek źle odebraliśmy negatywne impulsy płynące z rynków zachodnich.


Zbliżający się tydzień z trzema wiedźmami w tle zapowiada się interesująco. Do tego dochodzi teoretycznie przesądzona już decyzja w sprawie stóp procentowych na rynku amerykańskim. Pierwsze szanse na odwrócenie pojawią się po pokonaniu 1775. Jednak zmiana obecnego negatywnego układu bardziej prawdopodobna jest po ponownym powrocie ponad 1825. Połowa czarnej świecy z piątku przebiega na poziomie 1785 jej pokonanie w cenach zamknięcia również może świadczyć o próbie walki o wygenerowanie korekty wzrostowej na kontraktach terminowych i na indeksie WIG20. Warto odnotować duży przyrost LOP jaki ostatnio nastąpił. Nie jest to dobry prognostyk przy kontynuacji trendu spadkowego. Jednak moim zdaniem wskazuje, że kupujący też będą próbowali rozliczyć wygasającą serię po trochę lepszych cenach niż te widoczne teraz na wykresach. Inna sprawa, że zaczynamy rolowanie pozycji na nową serię i takie sytuacje są w tych warunkach standardem.

FW20 1112 wykres 5 minutowy
FW20 1112 wykres 5 minutowy

Niepowodzenie próby większego odbicia cen ma swoje konsekwencje w nowych minimach. Bardzo trudno jest grać na zwyżkę. Tym bardziej, że rynkowi grozi dalsze rozwijanie spirali spadków. Możliwe, że po krótkich wachaniach w przedziale 1753- 1794 znów zaliczymy twarde lądowanie i kolejne minima. Wyrysowany układ zdaje się mówić, że po jednej piątce i korekcie utworzyliśmy kolejną piątkę. Jest to negatywny sygnał, ponieważ jednoznacznie sugeruje co będzie dalej. Zastanawiam się jednak czy na początku nie mieliśmy do czynienia z niewielką falką spadkową i teraz właśnie kończymy ten ruch rynku.

FW20 1112 wykres dzienny
FW20 1112 wykres dzienny

Wskazanie na przyszły tydzień to obserwacja rozwoju sytuacji. Po tym co narysuje nam rynek w ciągu najbliższych dni będzie można powiedzieć więcej o ewentualnych możliwościach dla dalszego okresu.