Podsumowanie października i wcześniejszych analiz

Zamieszczam krótkie podsumowanie wyników dotychczas opublikowanych prognoz rynkowych. Ograniczę się tylko do tych z października oraz kilku ciekawszych z pozostałego okresu. W każdym razie warto wiedzieć jak potoczyły się losy analiz dotyczących kontraktów terminowych na WIG20 oraz spółek z warszawskiej giełdy. Inwestowanie obarczone jest dużym ryzykiem. Wiadomo, że nigdy nie można tylko i wyłącznie wygrywać i zarabiać. Czasami trzeba zakosztować goryczy porażki. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby z każdej analizy i transakcji wyciągać konstruktywne wnioski na przyszłość. Nauka to podstawa przetrwania w środowisku spekulacji giełdowych. Zapraszam do zapoznania się z saldem zysków i strat poszczególnych wpisów.


W swoich analizach unikam jednoznacznego wskazywania kierunku ruchu. Opieram się bardziej na punktach, których pokonanie może stanowić wstęp do rozwinięcia fali wzrostowej lub spadkowej. Z tego względu za prawidłowe uznaję te opracowania, które rzeczywiście miały taki skutek.

Prawidłowo określone punkty wejścia:

Kontrakty terminowe FW20 we wpisie z 5 października

Istotnym warunkiem powrotu do wzrostów na kontraktach terminowych było pokonanie 2047. Przebicie 2085 miało przyczynić się do zdecydowanego poprawienia sytuacji technicznej FW20. Jak wiadomo oba warunki zostały spełnione, a futures znalazły się na poziomie 2159.

KGHM i wpis z 10 października

Czy obecny wykres KGHM nie wygląda tak samo jak wykres godzinowy przedstawiany w tym wpisie 20 dni temu? One wyglądają dokładnie tak samo. Kluczowy opór na 101,61 nie został pokonany. Obecnie spadliśmy nieznacznie pod 90 złotych. Czy to oznaka dalszych kłopotów byków  na tym walorze?

Zachowanie futures wskazane we wpisie z 12 października

W tym przypadku było naruszenie wartości 2149, a następnie spadek do 2108. Wybaczcie nie jestem w stanie przewidzieć zdarzeń co do punktu. W każdym razie wskazywałem możliwość zejścia do 2100 po przebiciu 2142 i taki scenariusz został zrealizowany.

Kolejna analiza kontraktów z 19 października

Zasugerowałem ponowny zwrot w dół w okolice 2100. Określając jednocześnie, że byki wrócą do gry po wzroście ponad 2144. Jak pokazała giełda taki scenariusz został zrealizowany. Kurs kontraktów nie wrócił ponad 2144 i byki oddały pole niedźwiedziom.

Sytuacja FW20 określona 24 października

Oczekiwałem rozstrzygnięć i  opuszczenia konsolidacji i na chwilę obecną takie rozstrzygnięcia mamy. Kupujący zaprzepaścili swoją szansę na wzrosty po porażce na poziomie 2125-2122. Został on wskazy jako wyjściowy dla dalszego kierunku ruchu. Po jego zdobyciu nastąpił powrót aktywujący opcje spadkową. Wiemy jak to się zakończyło, indeks dał zarobić krótkim pozycjom ponad 80 punktów.

Analiza S&P500 z 17 września

Zagrania w punkt dla SP500 w okresie emocjonalnego handlu po decyzji FED też zasługują na uwagę.

Do tego pozytywnego obrazu trzeba jednak dołożyć łyżkę dziegciu. Nie wszystkie analizy zrealizowały się w 100%.

Prognoza zachowania kontraktów z 14 września

Bardziej nastawiałem się na bycze rozstrzygnięcia. Niestety w tym przypadku nie osiągnęliśmy ani przedziału 2210 – 2223, a tym bardziej poziomów 2310, które mogły wynikać z formacji odwróconej głowy z ramionami. Wpis jednak należy traktować neutralnie ponieważ pierwsza wskazówka odwrócenia trendu na spadkowy została umieszczona na poziomie 2173 – 2175. Dodatkowo nie spadliśmy jeszcze poniżej dołka z sierpnia i opcja wzrostowa jest nadal możliwa.

Punkt wejścia dla akcji CI Games z 29 sierpnia

Analiza sytuacji technicznej na spółkach okazuje się bardziej wymagającym tematem. Wskazany w niej poziom aktywujący opcję wzrostową aktywował się dość szybko i jak się okazało nic wzrostowego przynajmniej od razu z tego nie wyszło. Na plus można zapisać zejście poniżej 17,90 i szybki powrót wyżej, czyli dokładnie tak jak napisałem zostało to rozegrane prawie miesiąc później. Teraz mamy wzrosty i analiza mimo początkowych problemów znów daje zarobić.

Wpis z 1 lipca na temat PKN Orlen

Pisałem o możliwym zakończeniu wzrostów na PKN Orlen. Niestety tak się nie stało, a akcje spółki wzrosły jeszcze ponad 11 złotych wyżej. Jedak kluczowe w tym zakresie było przebicie wsparcia na poziomie 69,70 – 70,00, a w tamtym okresie nawet nie było ono testowane. Niemniej ostatecznie teza o jedenastu wzrostowych miesięcznych świecach sprawdziła się w 100%. Lipiec zamknął się jeszcze kolejną białą świecą, ale od sierpnia krótkie pozycje zarobiły spore pieniądze. Wystarczy tylko wskazać, że nawet sprzedając PKN  po cenach 73-74 złote za akcję można je teraz odkupić po 62.

Jak wynika z podsumowania nawet wskazania, które nie sprawdziły się idealnie i tak były bądź dobrze zabezpieczone, bądź w dłuższym okresie pokazały poprawność przedstawianych wcześniej założeń. Pozostaje tylko życzyć sobie, aby rynek nadal słuchał się publikowanych komentarzy.