Jak inwestować skutecznie w oparciu o analizę techniczną

Zapraszam do podsumowania analiz technicznych, które od pewnego czasu są w grze. Kluczowe punkty oparte na czytaniu giełdowych wykresów  jak zwykle spisywały się dobrze. Ich zastosowanie okazywało się w większości przypadków skuteczną inwestycją dającą zarobek rzędu kilku procent w ciągu następnych dni lub tygodni.

Analiza CCC z 3 lutego

Ostrzeżenia analizy technicznej przed spadkiem akcji CCC okazały się prawidłowe. Kupujący nie wrócili do gry. Sygnały sprzedaży na 275,20 zostały potwierdzone, a kursowi zabrakło raptem 2 złotych do realizacji zasięgu na 238. Ponad 10 % spadek mógł zostać wykorzystany przez inwestorów na sprzedaż i odkup akcji po niższej cenie. Taki procent w ciągu miesiąca jest niezłą nagrodą dla każdego spekulanta giełdowego. A to może nie być koniec spadkowych atrakcji na CCC.

Amerykańskie obligacje zgodnie z planem namieszały na giełdach

31 stycznia jeszcze nikt nie myślał o głębszej korekcie cen na giełdach za oceanem. To było raptem około 40 punktów niżej od szczytu wszech czasów na S&P500. Czasami wyrywam się przed szereg no i napisałem, że widzę zbieżność zachowania rynku obligacji i akcji. Status quo utrzymało się tylko dzień, po czym ruszyła fala wyprzedaży obligacji i jeszcze ostrzejsza fala spadków akcji.

Getin Noble miał zaatakować lukę bessy

I zaatakował, choć odbyło się to w trochę sztucznych warunkach związanych z nową emisją. Luka również wprowadziła swoje zamieszanie. Zwykle w takich sytuacjach lepiej ograniczyć ryzyko. Efektem był spory zawód, ponieważ mimo zamknięcia dnia powyżej 1,76 notowania banku zaczęły spadać.  Zrealizował się negatywny scenariusz oparty o wsparcie na poziomie 1,42. A wystartował po złamaniu kluczowego punktu wskazanego na poziomie 1,64. Obecnie przy 1,42 kurs Getin Noble próbuje złapać równowagę. Jak widać w tym przypadku analiza techniczna też była pomocna, jednak pierwszy sygnał okazał się błędny.

Kontrakty na WIG20 też posłuchały się prognozy Pokonaj Rynek!

Sygnał sprzedaży wskazany 24 stycznia jako zamknięcie dnia poniżej 2619 pkt zrealizował się 25 stycznia i kontrakty nie były już wyżej. Obecnie cena futures oscyluje wokół 1319 pkt całe 300 punktów niżej. To był inwestycyjny killing stycznia.

Ostatnia analiza kontraktów również była ciekawa. Wspomnę tylko o krótkim wpisie facebookowym, który szybko zasygnalizował, że coś jest nie tak z opcją wzrostową.

Zobaczcie również co robią akcje Kruka

Cały rynek spada, a one utrzymały wsparcie minimów i ponownie próbują rosnąć. Ta analiza z 21 stycznia zysk rodzi w bólach. Sygnał kupna określiłem jako wybicie powyżej 232,90. Padł kilka dni później i dał około 4 % zysku. Po czym nie dociągnąwszy do poziomu docelowego cena Kruka zaczęła mocniej spadać. Sygnał jednak okazuje się być skuteczny z inwestycyjnego punktu widzenia. Kruk obronił ważne wsparcia i ponownie jest wyżej. Daje zarabiać inwestorom, którzy weszli w spółkę na tym sygnale.  Czy osiągnie poziom docelowy? Zobaczymy.

Na Facebooku Pokonaj Rynek też się dzieje

Aby wskazać, że ciekawe rzeczy dzieją się również na Facebooku Pokonaj Rynek warto przypomnieć wykres PKO BP zaprezentowany na FB 23 stycznia 2018 roku.  Sugestia była wyraźna. To mógł być koniec wzrostów naszego bankowego giganta.

Szczyt nastąpił 24 stycznia na poziomie 47,60. Od tego dnia zmierzamy w kierunku wsparcia na 40 – 41 zł, które osiągnęliśmy wczoraj, a o którym kilka razy wspominałem i na FB i na Twitterze :). Inwestorzy, którzy zagrali w ten sposób, zgarnęli ponad 15% zysku.

Inwestowanie jest sztuką

Tych, którzy podzielają zdanie, że z Pokonaj Rynek wydaje się ona nieco łatwiejsza, zapraszam do polubienia strony na Facebooku lub obserwacji na Twitterze. Będzie to dla mnie ogromna nagroda za wpatrywanie się w te czarno białe kreski i codzienne próby przewidywania na ich podstawie przyszłości na giełdzie ;).

Facebook Comments