Spadki bardziej prawdopodobne?

Wskazany w komentarzu z poprzedniej niedzieli poziom 2289 – 2293 dobrze wypełnił swoją rolę. W poniedziałek był kluczowy dla opanowania sytuacji i wygenerowania próby odbicia. Zamkniecie tygodnia na kontraktach terminowych dla WIG20 także wypadło na 2288. Powstała w ten sposób świeca jest dosyć neutralna, w zestawieniu z obrazem możliwego Grexitu. Lekkie wskazanie należy się niedźwiedziom, które są bardzo blisko kontynuacji tendencji spadkowej. Obydwie strony mają jeszcze szansę na rozstrzygnięcie sytuacji po swojej myśli. Zdecydują o tym głosy greckiego referendum, będą one miały wpływ również na rynek walutowy.

W pierwszych godzinach poniedziałkowych notowań kluczowy jest poziom 2301 dla kontraktów terminowych i 2291, a bardziej pewny 2302 dla WIG20. Jego pokonanie w górę, bez ustanowienia nowego dna, powinno przedłużyć trwanie korekty wzrostowej. Taki ruch stworzy wrażenie możliwości ponownego dotarcia do luki spadkowej na poziomie 2342-2345. W dalszej kolejności możliwe byłoby nawet zdobycie 2384 pkt. Nadal możliwy będzie również tylko trójkąt korekcyjny.

FW20 0307 wykres 5 minutowy
FW20 0307 wykres 5 minutowy

Porażka w walce o powrót ponad 2301 i ustanowienie nowych minimów poniżej 2265 pkt będą faworyzowały sprzedających. Po tym fakcie prawdopodobna jest jeszcze próba obrony giełdowych indeksów. Analiza techniczna mówi nam jednak, że możemy być właśnie na początku fali trzeciej w spadkowej trójce wyższego rzędu. Taki układ zwykle charakteryzuje się znaczącym potencjałem i tempem zmian. Dobrze wpisuje się to
w prognozę długoterminową.

Znów należy się spodziewać emocjonalnego handlu, który uprawdopodabnia realizację jednego z opisanych scenariuszy nawet już na otwarciu giełdy.