WIG20, kontrakty i 5 ważnych spółek dla giełdowej koniunktury

WIG20 wreszcie przełamał linię trendu spadkowego. Odbyło się to po długiej walce z oporem. Wagę wybicia potwierdzają zdecydowanie wyższe obroty.

Wykres indeksu WIG 20 - skala dzienna
WIG20 20072018 wykres dzienny

Podobne skutki widać na kontraktach terminowych FW20. Obroty i LOP rosną wraz ze wzrostem kursu kontraktów. To bardzo dobra wiadomość dla inwestorów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wracamy do trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie. O tym jednak zadecyduje dalsze zachowanie WIG20 i kontraktów.

Czy WIG20 i kontrakty zaczną rosnąć?

Na obu instrumentach na razie brakuje przebicia ostatniego lokalnego szczytu, który na kontraktach wypadł na poziomie 2172 punktów. Jest to najbliższy cel kupujących, który dodatkowo powinien wzmocnić presję popytu. Wyjście na nowe szczyty ma szansę doprowadzić wartość indeksu najpierw do oporów zlokalizowanych na 2207 – 2229 punktów. A później powinno przełożyć się na atak na przedział 2285 – 2300 punktów. Nie zdziwię się, gdy kontrakty zamkną miesiąc wartością 2287 punktów. Choć na razie to jest jedynie „możliwość” wynikająca tylko z jednego z rynkowych scenariuszy. Po drugiej stronie jest wsparcie w strefie ostatnich minimów 2107 – 2115 punktów. Ewentualny kontratak niedźwiedzi ma szansę dać im więcej w przypadku wybicia się w dół poniżej tego przedziału. Szczególne znaczenie uzyska on, gdy kurs kontraktów FW20 jedynie naruszy 2172 i zacznie spadać.

Jak wiadomo WIG20 to największe polskie spółki. Pięć z nich ma w nim tak wysoki udział, że wspólnie stanowią ponad 50% wartości indeksu. Koniunktura na tych spółkach będzie więc decydująca dla dalszego zachowania całego indeksu #WIG20 i kontraktów terminowych na WIG20.

Największy wpływ ma PKOBP

Akcje banku na razie są obciążeniem dla WIG20. Nadal znajdują się pod linią trendu spadkowego. Tym samym podaż ma inicjatywę na PKO BP. Kluczowe może być zamknięcie dzienne ceny akcji PKO BP powyżej 39,31 – 39,36. W ten sposób byki mogą upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Pokonać ważny opór techniczny poprzednich minimów i spadkową linię trendu.

Wykres akcji PKO BP - skala dzienna
PKOBP 20072018 wykres dzienny

Wybicie kursu giełdowego PKO powyżej 39,68 może uformować odwróconą głowę z ramionami. Wzrostowa formacja da szansę na wzrost banku w okolice 43 złotych. W dalszej perspektywie #PKO ma szansę zakończyć korektę spadkową i spróbować powrotu na tegoroczne szczyty.

PKN Orlen pierwszy powyżej linii spadków

Akcje Polskiego Koncernu Naftowego wydają się trochę mocniejsze. W zależności od sposobu poprowadzenia kreski z linią trendu spadkowego, PKN najprawdopodobniej wybił tę linię. Tym samym byki odzyskały inicjatywę na akcjach płockiej spółki. Choć to wymaga jeszcze lepszego potwierdzenia. Mianowicie kurs #PKN Orlen dotarł do lokalnych maksimów w strefie 87,27 – 88,27.

Wykres akcji PKN Orlen - skala dzienna
PKN 20072018 wykres dzienny

Tutaj chwilowo znalazł mocniejszy opór o czym świadczy górny cień dziennej świecy piątkowej. Byki mogą umocnić swoje panowanie przez szybkie wybicie kursu w górę i kontynuację wzrostu w ramach realizacji formacji podwójnego dna. Zasięg to okolice 97 złotych za akcję Orlenu. W tym wypadku, nieźle w dalszym ciągu sprawdza się analiza techniczna PKN z kwietnia, pamiętajcie tylko o przesunięciu wykresu o odliczoną dywidendę.

PZU też z sygnałem kupna

PZU już wcześniej wygenerowało sygnał kupna, o którym pisałem we wpisie „Na PZU mogło dojść do zakończenia korekty”. Obecnie został on potwierdzony zdecydowanym wyjściem ponad 39,20. Wcześniej nie obyło się bez problemów, czyli naruszenia wsparcia na 37,40. Ostatecznie byki wyszły zwycięsko z tej giełdowej potyczki i zmierzają w kierunku spadkowej linii trendu. W przypadku ubezpieczyciela podobnie jak w przypadku PKOBP na razie również brakuje tego elementu. Jednak w tym wypadku jest o tyle lepiej, że akcjom PZU udało się wybić powyżej mocnego oporu i teraz mogą realizować zasięg wzrostowej formacji odwróconej głowy z ramionami.

Wykres akcji PZU - skala dzienna
PZU 20072018 wykres dzienny

Linia trendu spadkowego przebiega obecnie w okolicach 40,50. Tymczasem zasięg wybitego RGR’a to okolice 42,80. Mocny opór znajduje się jeszcze na poziomie 41,25. Bardzo ważne jest, aby #PZU nie zatrzymywało się w tym punkcie. Kupujący utracą przewagę, jeśli akcje spadną poniżej 39,20, a następnie będą kontynuowały spadek i przebiją poziom 36,95.

Najsłabszym ogniwem PEKAO S.A.

Kurs akcji PEKAO zachowuje się najsłabiej z wymienionej piątki. I aż dziw bierze, że to najprawdopodobniej wysokie dywidendy, które bank wypłacił w ostatnim czasie, przyczyniły się do tego, że notowania jakoś nie mogą się podnieść. Szczególnie słabo wypada rok 2018. Cena akcji banku PEKAO spadła w tym czasie z ponad 130 zł do 100 zł za walor. Możliwe jednak, że również PEKAO, krótkoterminowo dotarł do strefy wsparcia i obecnie spróbuje wykonać korektę wzrostową, wspierając ruch indeksu WIG20.

Wykres akcji PEKAO - skala dzienna
PEKAO 20072018 wykres dzienny

Przebicie w cenach zamknięcia dnia przedziału 104,06 – 104,80 powinno się przełożyć na wstępny sygnał kupna akcji banku. Potwierdzenie inwestorzy uzyskają wraz z wyjściem powyżej strefy 107,10 – 107,87 zł. Nieudana akcja wzrostowa będzie dużym zagrożeniem. Zejście ceny akcji #PEO poniżej 100,50 może wywołać mocniejszą falę spadkową.

CD Projekt dotychczas pomagał, czy nadal pomoże w aprecjacji WIG20?

Na koniec gwiazda polskiej giełdy, która łamie wszelkie opory. Akcje CD Projektu wybiły się z wzrostowego kanału. Codziennie poprawiają swoje historyczne maksima. Ostatnio zaliczyły siedem dziennych wzrostowych świec. Jeżeli dobrze sprawdziłem, nic podobnego nie zdarzyło się od dwóch lat. Mamy w tym przypadku panikę kupna. A odbywa się ona na poziomach cenowych ponad 100-krotnie przewyższających zysk spółki. Niestety dotychczas nie przekładało się to na obraz indeksu WIG20, gdzie większość spółek realizowała korektę spadkową. Czy tym razem, gdy WIG20 zaczyna rosnąć, kapitał nadal będzie lokowany w akcje CD Projekt, czy jednak przepłynie do innych spółek, a producenta gier dotknie wreszcie korekta?

Wykres CD Projekt - skala dzienna
CD Projekt 20072018 wykres dzienny

Lider być może nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Nadal ma szansę na poprawienie szczytu na wysokości 211,20, ponieważ nie ma żadnych istotnych sygnałów sprzedaży. Wstępne sygnały spadku pojawią się wraz z zejściem poniżej 192,70. Blisko jest wsparcie poprzedniego maksimum na 188,50. W dalszym ciągu wagę przywiązywałbym również do maksimum na 172 zł za akcję #CDR. Spadek poniżej tego poziomu na zamknięciu dnia, może wyznaczyć kres aprecjacji ceny akcji spółki.

Perspektywy są, ale brakuje jeszcze kilku elementów

Jedna spółka w silnym trendzie wzrostowym. Jedna przełamała ograniczenie wynikające z trendu spadkowego. Dwie spółki pretendują do wykonania takiego samego ruchu. Ostatnia jest również bliska wygenerowania sygnału kupna.  Wychodzi z tego, że szanse są. Zobaczymy w jakim stylu kupujący zechcą je wykorzystać. Do zdecydowanego zwrotu WIG20 potrzebuje dalszej poprawy sytuacji technicznej na przynajmniej czterech z tych kluczowych firm.