PKN broni opcji wzrostowej

Poziom cenowy zlokalizowany na 87,46 jest istotnym wsparciem dla akcji PKN Orlen. Byki bronią wsparcia i widać to wyraźnie na wykresie. Powstrzymanie sprzedających powyżej tej wartości może przyczynić się do kontynuacji giełdowych wzrostów na walorach spółki. Cena akcji PKN ponownie może zaatakować poziom 100 złotych.

Wykres akcji PKN Orlen - skala tygodniowa
PKN Orlen 20042018 wykres tygodniowy

Spadek do okolic 60 złotych czy dno powyżej 81,03?

Akcje Polskiego Koncernu Naftowego znajdują się w trendzie spadkowym. Analizy techniczne spółki opublikowane na Pokonaj Rynek! Były bardzo dobre. Tych, którzy nie czytali, zachęcam do ich odszukania w serwisie i sprawdzenia jak dobrze poradziły sobie z wskazywaniem kierunku na Orlenie. W jednej z ostatnich pisałem, że nasz paliwowy gigant może zaliczyć nawet korekcyjny spadek w kierunku około 60 złotych. W tych okolicach przebiegała korekta w ramach fali czwartej. Skutecznie wyznaczyłem wsparcia na okrągłym poziomie 100 zł i opory na 114. Po krótkiej obronie kursu na wysokości 100 złotych i porażce kupujących na oporze zlokalizowanym na 114 złotych akcje PKN kontynuowały spadek, aż do 82,96. Dlaczego zatrzymanie nastąpiło w tym miejscu? Ponieważ szczyt fali trzeciej z sierpnia 2015 roku wypadł na wysokości 81,03. Jak widać, byki postanowiły bronić tej wartości. Liczą na układ wzrostowy zbudowany z więcej niż pięciu fal. Taki scenariusz zasadniczo ma nawet trochę więcej miejsca do obrony. Korpusy świec z 2015 roku dały maksymalne zamkniecie na 71,84 i to tutaj z punktu widzenia analizy technicznej upatrywałbym ostatecznego wsparcia dla kupujących.

Ważna obrona 87,46

Wracając do obecnej sytuacji technicznej akcji PKN Orlen trzeba podkreślić, że dla kupujących bardzo ważne będzie utrzymanie w cenach dziennych zamknięć poziomu 87,46.  Przy takim rozwoju sytuacji, pierwszym sygnałem powrotu do wzrostów powinien być wzrost ceny akcji PKN powyżej przedziału 90,90 – 92,20.

Wykres akcji PKN Orlen - skala dzienna
PKN Orlen 20042018 wykres dzienny

Taka akcja da szansę na rozbudowanie wzrostu powyżej lokalnego szczytu na 93,98 i tym samym wyrysowanie pięciofalowego impulsu wzrostowego. Ustanowienie nowych lokalnych maksimów może zbiec się z wyjściem powyżej linii trendu spadkowego. Okoliczność taka dodatkowo wzmocni trend wzrostowy. A akcje spółki ponownie mogą sięgnąć wartości 97 – 100 złotych za walor.

Kanał spadkowy nadal wspiera sprzedających

Niedźwiedzie również są aktywne na walorach Orlenu. Ich celem jest wygenerowanie kolejnej fali spadków. Kurs spółki nadal porusza się w kanale spadkowym co wspiera działania podażowe. Obecna walka toczy się o zejście poniżej 87,46 co byłoby równoznaczne z sygnałem sprzedaży.

Wykres akcji PKN Orlen - skala dzienna
PKN Orlen 20042018 wykres dzienny kanał spadkowy

Trzy ostatnie świece nie dały rady pokonać wsparcia. Interesująco zapowiada się poniedziałkowa reakcja rynków na amerykańskie spadki i oświadczenie Korei Północnej o wycofaniu się z testów broni jądrowej. Jeżeli sprzedającym uda się przełamanie wsparcia, akcje PKN Orlen mogą ponownie przetestować lokalne minimum na wysokości 82,96.

Podsumowanie

PKN jest jednym z ciężarków dla WIG20. Bez wsparcia spółki paliwowej indeks ma trudności z forsowaniem barier podażowych. Poprawa sytuacji technicznej Orlenu, powinna się przełożyć również na większą siłę WIG20. Z wykresu tygodniowego spółki wynika, że wkrótce powinny zapaść bardziej jednoznaczne rozstrzygnięcia co do kierunku dalszych zmagań inwestorów na akcjach PKN.