Kontrakty FW20 początek czy koniec spadku?

Ostatni dzień października zakończył się mocną wyprzedażą kontraktów FW20. Na wykresie pojawiła się formacja gwiazdy wieczornej. Jeszcze słabiej wygląda to na indeksie WIG20. Mamy tam objęcie bessy. Z tych względów wymowa czwartkowej sesji jest zła. Jadnak obecna sytuacja wcale nie musi się zakończyć kontynuacją spadków.

Wykres kontraktów terminowych na WIG20 - skala dzienna
FW20 31102019 wykres dzienny

Trzeba przyznać, że ruch kierunkowy kontraktów bardzo dobrze wpisał się w ostatnią analizę FW20. Instrumenty pochodne właśnie zrealizowały scenariusz numer 1 tj. większej korekty trójfalowej. Najbardziej pesymistyczna opcja numer 2 się nie zrealizowała. Nadal pozostała jednak możliwość realizacji scenariusza numer 3, czyli najbardziej optymistycznej wersji rozwoju notowań dla kontraktów terminowych na WIG20. Właśnie dlatego, mimo negatywnej sesji czwartkowej, warto pamiętać, że nie rozstrzyga ona jeszcze o dalszych konsekwencjach rozwoju sytuacji. Wydaje się, że dopiero najbliższe dni zadecydują, czy GPW wróci do trendu spadkowego. Szanse podaży i popytu są całkiem wyrównane.

Celem długich pozycji jest mocne wybicie powyżej 2239

Szanse popytu na kontynuowanie podejścia w górę wiążą się z utrzymaniem dwóch minimów. Chodzi oczywiście o 2195 i 2176. Tutaj zlokalizowane są bardzo ważne wsparcia. Ich utrzymanie da szansę na wyprowadzenie ataku na maksima dotychczasowej fali wzrostowej. Całkiem prawdopodobne, że już w poniedziałek zaczniemy w lepszych nastrojach z uwagi na bardzo dobre zamknięcia giełd za oceanem. To, co najważniejsze zdarzy się jednak raczej trochę później. Jeżeli długie pozycje podejmą próbę przełamania maksimum na 2239, powinien pamiętać, że linia trendu spadkowego przebiega nieco wyżej. Dlatego to wybicie powinno być zdecydowane, aby jednoznacznie potwierdzić przewagę kupujących kontrakty terminowe na WIG20. Wzrost FW20 powyżej 2239 będzie sygnałem kupna. Ryzyko zawarcia takiej transakcji jest duże. Nie można wykluczyć, że akcja okaże się zbyt słaba i tylko naruszy szczyt. Jednocześnie uwieńczy cały ruch wzrostowy. Szanse na skuteczne wybicie w górę rosną z upływem czasu.

Wykres kontraktów terminowych na WIG20 - skala godzinna
FW20 31102019 wykres godzinny

Krótkie pozycje walczą o przełamanie lokalnej linii trendu rosnącego

Sprzedający FW20 mogą zacząć angażować się w otwieranie krótkich pozycji dopiero wraz z przełamaniem najszybszej lokalnej linii trendu wzrostowego. Przebiega ona lekko powyżej poziomu 2195. Z tego względu najlepszym poziomem otwierania pozycji spadkowych będzie przełamanie w dół 2195 punktów. W przypadku takiego wejścia na rynek warto uważać na wsparcie minimum na 2176 pkt. Jego okolice mogą być ostatnim bastionem popytu. Nie zapominajcie o obronie zdobyczy punktowej. Drugim ciekawym poziomem zajęcia krótkiej pozycji na FW20 będzie zagranie na nieudany atak na maksima. Tak jak wspomniałem wyżej. Wzrost kursu FW20 powyżej 2239 może stanowić zwiastun kontynuacji podejścia w górę. Może także stanowić zwiastun zakończenia całej fali wzrostowej. Słabe wybicie i cofnięcie kursu kontraktów, będzie szansą dla podaży. Tutaj oczywiście nie można wyznaczyć jednoznacznego poziomu zawarcia transakcji i również trzeba zabezpieczać swoje pozycje.

Wszystkim czytelnikom życzę udanego tygodnia na giełdzie. Dziękuję za polubienia. Zachęcam do komentowania i podawania materiału dalej.

Facebook Comments