PKN Orlen realizuje ruch powrotny po wybiciu z trójkąta?

Na akcjach PKN Orlen widać pierwsze oznaki przemęczenia podejściem wzrostowym. Kurs wybił się ponad linię trendu spadkowego. Jednocześnie odbił się w dół od przebitej linii trendu wzrostowego. Może to sugerować dwa potencjalne scenariusze na najbliższe tygodnie notowań.

Wykres akcji PKN Orlen - skala dzienna
PKN Orlen 31102019 wykres dzienny

Dwa scenariusze notowań PKN Orlen

  1. Mamy do czynienia z ruchem powrotnym do przełamanej linii trendu spadkowego po wybiciu z trójkąta. Potencjalny zasięg takiej korekty to poziom około 98 – 100,50 złotych za akcję PKN. Po jej wykonaniu spółka powinna ponownie zacząć drożeć.
  2. Mamy do czynienia z zakończeniem korekty wzrostowej. Konsekwencje takiego scenariusza są zdecydowanie większe. Osłabienie kursu akcji Orlenu może być trwalsze. Nie można wykluczyć nawet spadku poniżej minimów z 2018 roku na wysokości 74,53

Poziomy kupna akcji Orlenu

Decyzję o kupnie akcji PKN Orlen można podjąć w dwóch miejscach. Sygnałem kupna będzie wybicie ceny powyżej 108,50. Taki rozwój wypadków powinien oznaczać, że spadki były tylko krótką korektą. Bardziej ryzykowny zakup można poczynić w okolicach potencjalnego wsparcia. Mowa tutaj o przedziale 98 – 100,50 złotych za walor #PKN. Zakończenie korekty w tym miejscu zasugeruje realizację pierwszego scenariusza. Dodatkowo można upatrywać na wykresie Orlenu potencjalnego wybicia z formacji trójkąta. Byłby to jedynie ruch powrotny do przełamanej linii sygnalnej. Po którym akcje paliwowej spółki miałyby szansę nawet na powrót do maksimów wszech czasów.

Jak bronić swoich zysków na Orlenie?

Sprawę obrony utrudnia bliskość wsparć i oporów. Można zaryzykować sprzedaż akcji wraz ze spadkiem poniżej strefy 103,10 – 102,55. Z założeniem ich odkupienia po niższym kursie. Kluczowa strefa wsparcia zaczyna się jednak już na wysokości 100,50 za akcję PKN. Tak więc w tym wypadku potencjalny zysk jest dosyć niski. Inaczej stanie się, jeżeli zaczynamy właśnie realizować scenariusz drugi. Na wykresie dziennym akcji PKN Orlen pojawiło się objęcie bessy. W takim wypadku cena akcji paliwowej spółki może ulec większym spadkom. Tym samym poziom zysku z takiego działania będzie zdecydowanie wyższy. Ostateczną odpowiedź powinno dać inwestorom samo zachowanie się kursu akcji PKN. Wszelkie wahania w okolicach 98 – 100,50 raczej należy tłumaczyć na korzyść popytu. Tylko zdecydowany spadek poniżej tej strefy wsparcia będzie działał na korzyść podaży.