Akcje PGNiG też przy długoterminowej linii wzrostowej

Silna fala spadkowa trwa na akcjach PGNiG. W kilka miesięcy gazowa spółka straciła ponad 40% wartości. Kurs akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa znalazł się w obszarze wsparcia szczytu z 2007 roku. Dodatkowo mamy tutaj wieloletnią linię trendu wzrostowego. Czy spółka zdoła wybronić to wsparcie?

Wykres akcji PGNiG - skala miesięczna
PGNiG 18102019 wykres miesięczny

Ostatnim sesjom towarzyszą mniejsze obroty

Presja spadkowa nadal trwa. Na korzyść kupujących może jednak przemawiać fakt, że ostatnie kilkanaście sesji giełdowych mimo spadków charakteryzowało się zdecydowanie mniejszym wolumenem obrotu. Dodatkowym plusem jest pozytywna dywergencja na dziennym MACD. Poza tymi elementami trudno doszukać się innych pozytywów. Może się wręcz wydawać, że ruch spadkowy zmierza w kierunku strefy wsparcia w przedziale 3,50 – 4,05, ponieważ tam przebiega dolne ograniczenie kanału spadkowego. Chyba najbezpieczniej jest poczekać na sforsowanie spadkowej linii trendu, która ostatnio przebiega zdecydowanie bliżej kursu PGNiG.

Poziomy kupna dla PGNiG

Pierwsze poziomy kupna akcji PGNiG można wyznaczyć jeszcze poniżej linii trendu spadkowego. Oczywiście towarzyszy mi wyższe ryzyko. Nie wykluczone, że mogą się one zmaterializować za kilka sesji, kiedy wskazana linia spadków znajdzie się dokładnie w ich obszarze. To może ograniczyć ryzyko kupna. Chodzi o poziom wejścia wraz ze wzrostem powyżej 4,728. Trochę bezpieczniejsze może być kupno wraz z przełamaniem w górę 4,824. Na pewno warto zwracać uwagę na zachowanie kursu akcji PGNiG przy linii trendu spadkowego. Najlepiej jak jej przebicie będzie zdecydowane. Byki walczą o atak na lokalny szczyt umiejscowiony na wysokości 5,21. Jego przebicie może być pierwszą przesłanką nadchodzącego zwrotu kierunku ruchu kursu PGNiG.

Wykres akcji PGNiG - skala dzienna
PGNiG 18102019 wykres dzienny

Poziomy sprzedaży dla PGNiG

Sprzedaż akcji gazowej spółki warto rozważyć wraz z przełamaniem w dół 4,408. Oczywiście tutaj można zastosować technikę polegającą na odkupieniu tych akcji po niższej cenie wraz z potencjalnym spadkiem kursu w ramach realizacji wybicia w dół. Takie postępowanie może być zasadne, ponieważ cena akcji PGNiG znacząco już straciła na wartości. Zatem dołek notowań może być blisko. Dlatego właśnie w tym przypadku warto również zabezpieczyć tę transakcję zleceniem odwrotnym. Na ekstremach cenowych rynek potrafi jeszcze je naruszyć, aby wyczyścić zlecenia stop i dopiero po tym fakcie skierować ceny w odwrotnym kierunku. Gdyby jednak wybicie okazało się skuteczne, może ono również okazać się zyskowne. Potencjał ruchu w kierunku 4,05 – 3,50 to około 10 – 20%, czyli w obecnych warunkach rynkowych to niezły poziom zysku dla inwestora, który sprzeda akcje na sygnale i odkupi je kilka procent niżej.

Podsumowanie

PGNiG znajduje się w dosyć podobnej sytuacji technicznej jak omawiany wcześniej KGHM. Szanse na dobry zakup są. Trzeba tylko pamiętać o poziomie ryzyka. Wydaje się, że w przypadku PGNiG jest ono procentowo nieco niższe. Ponadto na KGHM nie widać pozytywnych dywergencji MACD tak jak to ma miejsce w przypadku #PGN. Z góry dziękuję za wszystkie polubienia, komentarze i udostępnienia analizy.