Analiza techniczna Polimexu

Kurs akcji Polimexu dotarł do minimów z 2017 roku. Czy to może być przełom w notowaniach spółki budowlanej? Lekkie naruszenie dna na 2,75 zł za akcję, wywołało zdecydowany kontratak popytu.

Wykres akcji Polimexu - skala dzienna
Polimex 01062018 wykres dzienny

Szybko doprowadził on do ponad 10% wzrostu ceny i powrotu kursu powyżej 3 złotych.

Dawno nie było na Pokonaj Rynek analizy technicznej akcji Polimex. Może dlatego, że spółka ostatnio „urywała się” technicznemu spojrzeniu na ten walor. Najlepsze były najstarsze opracowania wskazujące możliwą korektę spadkową na Polimexie. Po wielu miesiącach wracam do spojrzenia na ten papier wartościowy.

Kiedy na Polimexie wróci hossa?

Posiadacze akcji Polimexu zastanawiają się kiedy spółka wróci do trendu wzrostowego. Technicznie właśnie pojawiła się pierwsza jaskółka możliwej zmiany tendencji. Wiadomo jednak, że to jeszcze nie jest trend wzrostowy. Polimex wykonał jedynie udaną obronę dolnej linii trendu zniżkującego. Czyli technicznie nieco poprawił swoją sytuację ratując się przez pogłębieniem spadków. Dodatkowo zwrot zrobił na poziomie poprzedniego minimum. Wygląda to jak wykonane przy malejących obrotach strząśnięcie ostatnich inwestorów zawiedzionych tym co dzieje się z akcjami spółki.

Wykres akcji Polimexu - skala dzienna
Polimex 01062018 wykres dzienny obrona dolnej linii spadków

Ci, którzy „zostali na okręcie” czekają teraz na następny krok popytu. Tym powinna być akcja wzrostowa skierowana na podbicie ceny powyżej 3,22 za akcję. Kolejnym oporem jest strefa 3,55 – 3,65. Tutaj opór może też tworzyć linia oparta na obydwu lokalnych szczytach, która zrobić może problemy popytowi już na poziomie 3,45. Cel to wzrost do linii trendu spadkowego przebiegającej na wysokości około 4 złotych za akcję. Dopiero tam rozegra się walka o zmianę trendu na walorach Polimexu.

Czy sprzedający na pewno już spasowali?

Podaż ma utrudnione zadanie. Jednoznacznym punktem, który może spowodować dalsze obsuwanie w dół akcji spółki Polimex jest spadek poniżej 2,73 zł za walor. Wyżej warto obserwować jak zachowa się kurs przy ataku na poziomy 3,22 i 3,45-3,65. Polimex kilkukrotnie pokazał, że na technicznych oporach potrafi dokonać naruszeń, po których notowania ponownie spadają poniżej istotnej bariery cenowej. Takie ryzyko istnieje również tym razem.

Wykres akcji Polimexu - skala godzinna
Polimex 01062018 wykres godzinny

Zwłaszcza, że spółka nie wydostała się jeszcze powyżej linii ograniczającej od góry trend spadkowy. W takim układzie, tylko po nieudanym ataku na 3,22, wstępnym poziomem sprzedaży może być zejście poniżej 2,99 za akcję.

Podstawowe założenia tradingu na akcjach Polimexu

Reasumując, niedźwiedzie nadal mają przewagę na tym rynku. Ostatnia udana obrona minimów z poprzedniego roku oraz wolniejszej dolnej linii trendu spadkowego to jednak znaczny plus dla byków. Może okazać się, że chcą one powalczyć o zmianę układu sił na akcjach Polimexu. Technicznie ważne będą na początek zmagania o wyjście powyżej 3,22 i 3,55 – 3,65. Jeżeli kupującym uda się ta sztuka, otworzą sobie drogę do próby przełamania linii trendu spadkowego. Porażka sprowadzi zapewne kolejne ataki na minima obecnego trendu.