Alior Bank – drugie podejście do oporu na 30,50 – 31,00

W październiku mieliśmy ostry zjazd cenowy akcji Alior Banku. Panika zapoczątkowana stratami na kredytach korporacyjnych została następnie wzmocniona wyrokiem TSUE w sprawie kredytów frankowych. Wywołało to kolejną kilkudziesięcioprocentową falę wyprzedaży. Emocjonalny spadek sprawiał wrażenie kapitulacji posiadaczy akcji Aliora. Stara maksyma giełdowa mówi: „kupuj, gdy krew się leje”. Być może i tym razem uda się zarobić tym, którzy kupowali akcje #ALR w okolicach i poniżej 30 złotych. Kurs banku po raz drugi walczy w strefie 30,50 – 31,00. Tutaj znajduje się ważny opór dla dalszych wzrostów.

Wykres akcji Alior Banku - skala dzienna
Alior Bank 15112019 wykres dzienny

Tworzy go linia dolnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym spółka poruszała się od 2018 roku. Powrót powyżej tej bariery da popytowi szansę dalszego wzrostu przynajmniej do poziomu około 33,50 zł za walor banku. Wyżej znajduje się luka bessy. Jeżeli Aliorowi uda się ją zamknąć, bardzo szybko możemy zobaczyć kurs w okolicach 40 złotych. Przed spadkami publikowałem na Facebooku wykres Alior Banku z hipotezą zniesienia wydłużonej fali spadkowej.

Akcje Alior Banku #ALR #GPW poprzedni tydzień zakończyły młotem. W tym tygodniu mają szansę utworzyć formację gwiazdy…

Opublikowany przez Pokonaj Rynek Czwartek, 17 października 2019
Hipoteza zniesienia wydłużonej fali spadkowej

Wyprzedaż tworząca nowe dużo niższe dno była zaskakująca. Hipoteza pozostaje jednak nadal aktualna. Spadki mogły stanowić ostatnią podfalę, po której byki przystąpią do realizacji zniesienia całej wydłużonej fali spadkowej. Przy takim założeniu czeka inwestorów bardzo miła perspektywa wzrostu kursu akcji Alior Banku do 65 złotych.

Warunki konieczne dla kontynuacji wzrostów na Aliorze

Podstawowym warunkiem jest powrót kursu akcji Alior Banku do kanału spadkowego tj. powyżej dolnego jego ograniczenia. Byki dokonają tego, jeśli uda im się skutecznie wybić powyżej oporu w przedziale 30,50 – 31,00. Piątkowe notowania wskazują, że wstępnym punktem kupna może być już wybicie kursu powyżej 30,86. Drugim warunkiem odzyskiwania inicjatywy przez kupujących na akcjach Aliora będzie zamknięcie dziennych notowań powyżej poziomu cenowego 33,74. Trzeci warunek to zamknięcie luki bessy w dziennych cenach zamknięcia. Mowa tutaj o zamknięciu sesji giełdowej na #ALR powyżej 36,28. Taki obrót wydarzeń ma szansę zdecydowanie zmienić sytuację techniczną banku. Opcja wzrostowa opiera się na założeniu, że od połowy września akcje ukształtowały ostatni impuls spadkowy w całej rozszerzonej strukturze. Teraz natomiast czeka inwestorów korekta wzrostowa, która może sięgnąć co najmniej do wartości 38 zł za akcję. Możliwy jest natomiast nawet powrót wyceny banku w okolice 65 złotych za akcję.

Niedźwiedzie nie mogą dopuścić do wzrostu powyżej 31 złotych za #ALR

Utrzymanie kursu poniżej strefy 30,50 – 31,00 jest kluczowym zadaniem dla sprzedających akcje Alior Banku. Wyraźnie widać to było podczas piątkowych notowań. Wzrostowa próba została powstrzymana w obszarze oporu. Jeżeli byki odpuszczą w następnych dniach, może to stanowić koniec wzrostowej korekty. W tym wypadku jednak poziomy sprzedaży to przełamanie 27,82 i historycznych minimów na wysokości 26,64. W pierwszym przypadku może to dać podaży pretekst do przetestowania po raz kolejny dna. W drugim będzie to świadczyło o kontynuacji trendu spadkowego. Ze względu na spore wyprzedanie rynku akcji Alior Banku warto bardzo uważać na sygnały sprzedaży i zabezpieczyć się na wypadek powstania jedynie naruszeń.

Alior Bank to chybiona inwestycja 2019

Niestety Alior Bank nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Zamiast sygnałów kupna, o których pisałem w analizie na temat 20% potencjału wzrostowego banku pojawiły się wskazane tam również sygnały sprzedaży. Inna sprawa, że sprzedaż posiadanych akcji Aliora na podstawie tamtych sygnałów sprzedaży i odkupienie ich po obecnych cenach pozostawiło w portfelach inwestorów prawie połowę utraconej wartości. W takim kontekście to była bardzo dobra transakcja.

Dziękuję za polubienia strony Pokonaj Rynek! Jak zawsze zachęcam do dzielenia się materiałem i większej aktywności w komentarzach.

Facebook Comments