WIG20 próbuje obrony

Już przełamaliśmy znaczące wsparcie. Już wydawało się, że scenariusz spadkowy ulegnie dalszemu rozwinięciu. A jednak tak się nie stało. Przynajmniej na razie. Byki zaskoczyły w ubiegłym tygodniu kontrą i próbują dalszej obrony wsparcia. Pozostaje tylko zaznaczyć, że wskazując scenariusze spadkowe i wzrostowe byliśmy przygotowani na taki rozwój wypadków.

FW20 2011 wykres dzienny
FW20 2011 wykres dzienny

W nadchodzącym tygodniu możemy zobaczyć kontynuację szarży kupujących. Obecnie mamy do czynienia z korektą wykonanego zwrotu. Jej zakończenie i pokonanie poziomu 2038 na kontraktach terminowych dla WIG20 wygeneruje kolejną falę wzrostową. Układ tej fali będzie o tyle znaczący, że pokaże nam prawdziwe intencje rynku. Możliwe jest ukształtowanie odwróconej głowy z ramionami zapowiadającej większą zmianę nastrojów. Jednocześnie 2038 zacznie stanowić szczyt pierwszej fali. Wskaże tym samym barierę przed powrotem rynku do trendu spadkowego.

FW20 2011 wykres godzinowy
FW20 2011 wykres godzinowy

Teraz przyjrzyjmy się co grozi nam ze strony sprzedających. Szczegółowa analiza ruchu wzrostowego przynosi pewne wątpliwości. Po pierwsze może on nie być jeszcze w pełni zakończony co grozi przebiciem 2038 w ramach ostatniej fali i powrotem pod ten poziom, gdzie fala powrotna będzie dopiero korektą całego ruchu wzrostowego. Po drugie obecny korekcyjny układ z dwóch ostatnich dni ulegnie dalszemu pogłębieniu i może sięgnąć nawet 1992. Na takie zachowanie będzie można liczyć po spadku poniżej 2020. Po trzecie i najbardziej brzemienne w skutkach, wzrost to blef. Wyciągnięcie rynku za uszy dokonane od poniedziałku do środy to tylko trójkowy układ korekcyjny. Przy takim założeniu odreagowanie mogło się już zakończyć i spadki ponownie zagoszczą na WIG20. Aby to było możliwe kontrakty nie powinny się przebić powyżej 2029. Następnie spadną poniżej 2008 i jeszcze niżej pod 1992.  Późniejsza korekta nie wyjdzie już ponad 2038, a po niej notowania ponownie zaatakują wartości minimalne tj. 1959 pkt.

FW20 2011 wykres 5 minutowy
FW20 2011 wykres 5 minutowy

Reasumując, nawet wyjście ponad 2038 pkt nie przekreśli możliwości powrotu do spadków. Może to być tylko nawrotka do przełamanej linii łączącej minima z ostatnich miesięcy.