WIG Banki przed ważnym testem

Spółki bankowe reprezentowane licznie na GPW i w samym WIG20 czeka ważny test tendencji wzrostowej. WIG_Banki dotarł do silnej bariery zlokalizowanej na wysokości 7700 pkt.

WIG_Banki notowania giełdowe
WIG_Banki 07042017 wykres miesięczny źródło: stooq.pl

Górne cienie ostatnich dwóch miesięcznych świec wyraźnie wskazują istotny charakter opisanego poziomu. Oddziela on strefę potencjalnej korekty od strefy hossy.

Kupujący akcje polskich banków posiadają inicjatywę na rynku. Trzeba zauważyć, że do pełni szczęścia brakuje im przełamania minimum pierwszej fali spadkowej. Obecnie giełdowy indeks sektora bankowego złapał lekką zadyszkę właśnie w obszarze tego oporu. Cofnięcie nie jest duże. Byki walczą o powrót do trendu wzrostowego. Wstępnym sygnałem kupna akcji banków będzie wyjście powyżej 7259 pkt. Potwierdzenie zyskamy, gdy WIG_Banki zamknie miesiąc powyżej 7617 pkt.

WIG_Banki notowania giełdowe
WIG_Banki 07042017 wykres dzienny źródło: stooq.pl

Sceptycy wskażą rysującą się na wykresie formację głowy i ramion. Możemy być właśnie w fazie kształtowania prawego ramienia tego spadkowego układu. Poparciem tej hipotezy jest układ wolumenu. Był on zdecydowanie wyższy w ramach fali spadkowej i kształtowania się minimów z 2016 roku niż ma to miejsce obecnie. Wstępem do realizacji takiego scenariusza będzie spadek wartości indeksu poniżej 6991 pkt. Oczywiście tragedia nie wydarzy się od razu. Kupujący mają szansę wybronić się na poziomie 6788 pkt. Problemy zaczną się dopiero po miesięcznym zamknięciu poniżej strefy 6498 – 6270 pkt.

Sytuację akcji banków nieźle obrazują również dwie zmierzające ku sobie linie trendu wzrostowego i spadkowego. Znajdujemy się bliżej oporu tworzonego przez drugą z nich. Jednak do chwili jego pokonania nadal możliwe jest alternatywne rozstrzygnięcie.