Kontrakty na WIG20 przy linii trendu wzrostowego

Kontrakty terminowe na indeks WIG20 kontynuują spadek. Są blisko wsparcia, jakie daje linia trendu wzrostowego. To poziom, który nadaje się do odbicia FW20. Dodatkowo przy 2154 wypada równość fal spadkowych z września i listopada. Straszy natomiast potencjalna opcja głowy z ramionami.

Wykres kontraktów terminowych na WIG20 - skala godzinna 29 listopada 2019
FW20 29112019 wykres godzinny

Czas na korektę wzrostową kontraktów FW20

Spadki zabrały już 130 punktów od lokalnego szczytu utworzonego na 2288. Możemy być blisko przesilenia. Zwłaszcza że obraz ukształtowany na wykresie kontraktów na WIG20 przypomina impuls spadkowy. Teraz może być czas na wzrostową korektę. Za odbiciem przemawiają również dwie inne przesłanki. Po pierwsze, linia trendu rosnącego pociągnięta po ostatnich lokalnych minimach. Po drugie, potencjalna równość fal spadkowych. We wrześniu zanotowaliśmy spadek o 134 punkty. Obecnie brakuje nam tylko 4 punktów do wyrównania tego wyniku. Wstępnym sygnałem do odbicia powinno być wyjście kontraktów FW20 powyżej 2166 pkt. Zajmujący długie pozycje na kontraktach mają szansę powrócić nawet w okolice 2200 – 2213 punktów. Alternatywą jest słaby wzrost sięgający zaledwie kilkunastu punktów. Oporem dla niego będzie przedział 2178 – 2183.

Wykres kontraktów terminowych na WIG20 - skala dzienna 29 listopada 2019
FW20 29112019 wykres dzienny

Ryzyko stwarza wyraźna głowa z ramionami na wykresie kontraktów

Ryzyko zajęcia pozycji długiej wynika z figury utworzonej przez notowania kontraktów FW20. Na wykresie widać potencjalną głowę z ramionami stanowiącą zagrożenie dla większych sukcesów kupujących. Faktycznie jej linia szyi została już przełamana. Wzrosty mogą więc stanowić tylko ruch powrotny do wskazanego zakresu 2178 – 2183. Po nim może nastąpić dalszy, zdecydowanie głębszy spadek. Kupującym na razie nie udało się sforsować głównej linii trendu spadkowego. Nie udało się również utrzymać kursu indeksu WIG20 i opartych na nim instrumentów pochodnych w pobliżu wskazanej linii trendu.
Z tego względu niedźwiedzie nadal mają szansę odzyskać inicjatywę w średnim terminie
i sprowadzić notowania nawet do 1800 punktów.

Co z rajdem św. Mikołaja?

Jeszcze kilka dni i będziemy mieli 6 grudnia. Giełdowy Rajd św. Mikołaja powoli czas zacząć. Jest to kolejna tym razem psychologiczna przesłanka przemawiająca za zainicjowaniem przynajmniej odbicia na warszawskim parkiecie. Pamiętajmy jednak, że ta zasada nie zawsze się sprawdza.

Strategia spekulacji w tygodniu 2 – 6 grudnia 2019

Sprzyjające warunki do rozegrania kontraktów pojawią się, gdy początek poniedziałkowych notowań FW20 wypadnie poniżej 2162. Wówczas warto obserwować poziom 2154 i możliwość wygenerowania wstępnego sygnału kupna wraz z przebiciem w górę 2166. Sprawę skomplikuje rozpoczęcie notowań powyżej 2166. W takiej sytuacji warto rozważyć przynajmniej chwilowe wstrzymanie się z zawarciem transakcji. Jeżeli transakcja zostanie zrealizowana, pewne wybicie powyżej 2183 powinno dać większą swobodę bykom. Natomiast brak zdecydowania w przedziale 2178 – 2183 będzie ostrzegał przed kontrą niedźwiedzi. Pozycję warto zabezpieczyć zleceniem stop loss. Dotychczasowe spadki indeksu WIG20 odbywały się przy mniejszych obrotach. Jednak poparte były sporym wzrostem kontraktowego LOP-u. To rozbieżna sytuacja. Czyżby tylko kontrakty miały ochotę do spadków?

Życzę wszystkim udanego tygodnia. Dziękuję za lajki i proszę o kolejne.