9 dzień konkursu inwestycyjnego Index Cup

Konkurs Index Cup – dzień #9

Dzisiaj obserwowaliśmy większe ruchy indeksów. Spadki zagościły na południu Europy. Trend wzrostowy zaczyna zmieniać się w korektę. Wróćmy więc do analizy kontraktów  indeksowych DAX, S&P500 oraz Nasdaq 100.

Znane powiedzenie mówi:

Na giełdzie rządzą strach i chciwość.

Zmagania Index Cup osiągnęły swój półmetek. Jeszcze dużo może się zdarzyć na rynkach. Nauka jaka płynie z każdej rywalizacji giełdowej to trend is your friend. Jednak niebotyczne poziomy indeksów giełdowych odbijają swoje piętno w wyobrażeniach inwestorów. Pojawia się strach, że taka ścieżka wzrostowa jest nie do utrzymania w ciągu najbliższych godzin czy dni.

Co wygra, strach czy chciwość? O tym dopiero się przekonamy.

DAX Futures

Kontrakt na niemiecki index DAX osiągnął dzisiaj historyczne maksimum. Byki dwa razy poprawiały to osiągnięcie jednak ostatecznie bitwa kończy się brakiem jednoznacznego rozstrzygnięcia. Widać wyraźnie ciężar jaki wiąże się z wyrysowywaniem 8 białej świecy dziennej oraz tygodniowej z rzędu. Na skalach dziennych to się nie udaje. Jak będzie na interwale tygodniowym? Poziom 12883 pkt jest kolejnym już punktem do gry na korektę spadkową. Jeżeli bykom uda się nocna obrona lokalnego dna na 12924 pkt i wzrosną powyżej 12941 pkt, wówczas wstępny sygnał sprzedaży padnie wraz z powrotem notowań DAX’a poniżej 12924.

DAX Futures - konkurs Index Cup
Wykres godzinowy DAX Futures

Inwestowanie w długie pozycje jest już obarczone sporym ryzykiem. Dopiero dłuższa konsolidacja poniżej 12973 pkt może przynieść atak zdolny do zdobycia jeszcze kilkudziesięciu punktów w ramach tej fali wzrostowej na niemieckiej giełdzie.

S&P500 Futures

Wątpliwości przybywa również na S&P500. Na chwilę obecną indeks raczej ponownie skieruje się w stronę maksimów na 2537,6 pkt. Po ich przebiciu można spróbować ustawić zlecenie typu sell stop celem otwarcia pozycji spadkowej wraz z powrotem poniżej tej wartości. Kupno indeksu wraz z przebiciem maksimum niesie spore ryzyko inwestycyjne.

S&P500 - konkurs Index Cup
Wykres godzinowy S&P500 Futures

Można je podjąć, ale koniecznie z ciasnym stopem najlepiej podążającym za rynkiem. Drugi punkt sprzedaży znajduje się na poziomie 2533 – 3532. Jego przełamanie może skutkować próbą osłabienia indeksu w kierunku 2500 punktów.

Nasdaq 100 Futures

W przypadku indeksu technologicznego Nasdaq analiza techniczna daje szansę na wybicie w górę. Wzrost powyżej 6020 punktów będzie sygnałem kupna. Niestety Nasdaq 100 jest najsłabszym z analizowanych indeksów. Ma wyraźny problem z atakiem na maksima wszechczasów.

Nasdaq 100 Futures konkurs Index Cup
Wykres godzinowy Nasdaq 100 Futures

Krótkoterminowe wskaźniki powoli zaczynają sprzyjać wzrostom. Ryzyko niepowodzenia jest jednak wysokie. Spadek poniżej strefy 5985 – 5979 będzie szansą na sygnał sprzedaży i dalsze zejście notowań giełdowych w kierunku 5957 lub nawet 5910.

Dalej warto kupować Index Dolara oraz obserwować rozwój sytuacji spadkowej na CAC 40 i wspinaczkę na OMX. Nasze kontrakty na WIG20 też są w ciekawym miejscu. Widać, że giełdowe niedźwiadki udeptały górną linię krótkoterminowego trendu spadkowego i chcą ponownie sprawdzić siły kupujących przy minimach. Już teraz jesteśmy w ważnym punkcie, gdzie zlokalizowana jest linia trendu wzrostowego, który trwa od listopada 2016 roku. Jak myślicie, czy jej przebicie na większym obrocie, spowoduje sypnięcie akcjami największych polskich spółek?

 

Facebook Comments