Konkurs Index Cup – dzień #10

Sky is the limit można powiedzieć o ciągłym wzroście na giełdach. Byki z uporem walca rozjeżdżają coraz wyższe poziomy cenowe. Inwestorzy zastanawiają się jak to się skończy. Rywalizujący o nagrody w konkursie Index Cup kończą drugi tydzień zmagań.  A piątkowa analiza techniczna dotyczy indeksów OBX, Russel 2000 oraz AEX.

Znany profesjonalny trader giełdowy Alexander Elder wskazał, że:

Celem inwestora jest handlować dobrze, a nie często

Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu do każdej transakcji należy się odpowiednio przygotować. Plan działań gotowy na różny rozwój sytuacji pomaga pozbyć się emocjonalnego handlu, który jest zagrożeniem dla każdego inwestora giełdowego. Na jutro proponuję następujące strategie inwestycyjne na trzech indeksach dostępnych w grze giełdowej Index Cup.

OBX 35 ct Index Future

Kupujący szturmują kolejne maksima indeksu z Oslo. W zasadzie doszło do wybicia stanowiącego sygnał kupna. Jednak w takich sytuacjach, po okresie długotrwałych wzrostów trzeba przygotować się na ewentualny zwrot w dół. Wybicie może być tylko naruszeniem po którym indeks zacznie spadać i powróci poniżej wartości 717,30. To może być dobry sygnał sprzedaży, który sprowadzi indeks ponownie do poziomu 712,05. Z kolei przełamanie tego wsparcia i dalszy spadek zasugeruje zejście do okrągłego poziomu 700 punktów.

Russel 2000 mini Index Future

Amerykański indeks małych spółek tworzy wąską konsolidację przy szczytach trendu wzrostowego. Przybiera ona kształt trójkąta. Zwykle wybicie jest w takiej sytuacji zgodne z kierunkiem trendu, czyli należałoby się spodziewać wzrostu. Przełamanie oporu na 1517,1 może być sygnałem kupna w ramach ostatniej fali wzrostowej. Z drugiej strony wspomniana konsolidacja ma lekko wznoszący charakter. Dlatego trzeba się zastanowić również nad ewentualnym ustawieniem zleceń sprzedaży na poziomach lekko poniżej 1509,5 oraz 1515,6 po przebiciu w górę wartości szczytowych na poziomie 1517,1.

AEX Index Future

Giełda holenderska wykazuje pewne podobieństwo do DAX’a. AEX jest ponad dotychczasowymi szczytami oraz wyrysował pięciofalowy wzrost. Zajmowanie długich pozycji w takiej sytuacji technicznej jest obarczone dużym ryzykiem. Zwłaszcza, że korpusy ostatnich lokalnych szczytów z lipca, sierpnia i października tworzą tutaj linię ograniczającą od góry zakusy byczo nastawionych inwestorów. Nie można wykluczyć, że indeks ten czeka korekta spadkowa. Może rozpocząć się ona od spadku poniżej 540,73 pkt. Potwierdzeniem sygnały sprzedaży będzie spadek poniżej 540,03. W tym miejscu warto uważać na kontry kupujących. Kupno to wzrost powyżej 543,58. Podobnie jak poprzednio może zakończyć się ono długim górnym cieniem.

Wszystkim czytelnikom życzę udanego zamknięcia tygodnia.