Konkurs Index Cup – dzień #5

Kolejny dzień zmagań w grze dla inwestorów giełdowych Index Cup. Na tapetę bierzemy kontrakty na WIG20, FTSE MIB Index Future oraz próbujemy drugiego podejścia do Dax’a.

Notowania giełdowe są jak bitwa. Popyt i podaż ciągle walczą o przewagę. Przełamanie wsparcia lub oporu jest jak okrążenie przeciwnika. Zawsze powoduje zdynamizowanie ruchu przez wycofujące się oddziały.

Do analizy z wtorku wkradł się merytoryczny błąd otóż w obydwu przypadkach S&P500 oraz DAX’a chodziło o formację głowy z ramionami, a nie odwróconej wersji tej figury. Może dlatego formacje te nie zostały zrealizowane:).

Z typów wtorkowych nieźle spisał się IBEX rosnąc o ponad około 100 punktów, prawie sięgnął docelowego poziomu z analizy technicznej. In plus trzeba zapisać 2503 pkt określone na S&P500 jako poziom kontynuacji wzrostów. Amerykański indeks posłuchał się tego sygnału. Wzrost zrealizował się również na indeksie dolara. Choć tutaj historia pokazuje, że zdecydowanie lepiej było zająć pozycje przy przełamaniu 92,66.

Po krótkiej przerwie wracamy do analizy technicznej indeksów światowych. Zadanie na piątek jest niełatwe. Zamykamy cały kwartał i możemy obserwować tzw. strojenie okienek. Zmienność na głównych parkietach jest coraz mniejsza. To utrudnia analizy. Czekamy na bardziej zdecydowane rozstrzygnięcia.

Kontrakty na WIG20

Kontrakty na WIG20 znajdują się w ciekawym miejscu. Przełamanie przedziału 2415 – 2424 może wygenerować kolejną falę spadkową. Będzie to sygnał kontynuacji spadku i możliwość powiększenia krótkich pozycji. Ryzyko takiego rozwoju sytuacji jest duże. Możliwe są naruszenia tj. cienie w zakresie 2415 – 2424 pkt. Kupujący powinni rozważyć zawarcie transakcji po wzroście WIG20 powyżej 2444 pkt. Jej zasięg może jednak być również ograniczony do poziomu około  2459 punktów

FTSE MIB Index Future

Włoski indeks FTSE MIB rośnie przy spadającym wolumenie. To znak ostrzegawczy. Spadki mogą okazać się bardziej trwałe wraz ze zniżką poniżej 22458 pkt. Możliwy zakres korekty spadkowej to przedział 22290 – 22095 pkt. Kupujący mogą w dalszym ciągu windować wzrosty wraz ze zdobyciem maksimów powyżej 22613 punktów.

Dax Future

Wtorkowa analiza kontraktów na Dax’a okazała się błędna. Jedynym jej plusem było ostrzeżenie o możliwym naruszeniu związanym ze scenariuszem spadkowym. Na tym przykładzie widać, że wszelkie formacje powstające w ramach konsolidacji mają ograniczoną wartość prognostyczną. Wahania zakończyły się wybiciem w górę. Obecnie znów poszukałbym szansy na otwarcie krótkiej pozycji. Sygnałem sprzedaży może być spadek pod poziom 12628. Indeks niemieckiej giełdy krótkoterminowo znalazł się w strefie oporu tworzonej przez lokalny szczyt z lipca.

Również zwróciłbym uwagę na S&P500, gdzie byki nie mogą dopuścić do kolejnego spadku poniżej 2498. Taka sytuacja może zmienić układ sił na spadkowy.

Konkurs Index Cup się rozkręca. Na razie wyniki Pokonaj Rynek nie są satysfakcjonujące. Jest to jednak pole do omówienia błędów inwestycyjnych, które zdarzają się inwestorom giełdowym. Kilka zdań o tym znajdziecie w następnym konkursowym komentarzu.