Konkurs Index Cup – dzień #15

Konkurs Index Cup dobiega końca. Dziś ostatnia porcja sygnałów dla kontraktów opartych o indeksy giełd światowych. Na koniec Dow Jones Index Future, Nasdaq 100 i Index Dolara.

Giełda to marzenie o zarabianiu dużych pieniędzy. Nielicznym się to udaje. Większość stara się przetrwać i krok po kroku budować swój kapitał inwestycyjny. Bo giełda jest również ciężką pracą. Czasem spędzonym na analizie technicznej, fundamentalnej, śledzeniu danych napływających z rynku oraz przeprowadzaniu transakcji i dokształcaniu się w zakresie własnego warsztatu. To wreszcie ogromne emocje. Pozytywne i negatywne. Ale jak mówi się z przymrużeniem oka również wśród inwestorów:

Jest ryzyko, jest zabawa;)

Bardziej serio, zabawa właśnie się kończy. Dzisiejszy dzień wyłoni zwycięzców konkursu zorganizowanego przez Dom Maklerski TMS Brokers. Indeksy jakby chciały zachować zdobycze byków i od kilku dni zmiany stały się jeszcze mniejsze. To już ostatnie analizy w ramach cyklu konkursowego. Zachęcam jednak do śledzenia dalszych losów analizowanych rynków.

Dow Jones Index Future

Kontrakt na indeks największych amerykańskich spółek Dow Jones ponownie lekko poprawił swoje maksima wspinając się na pułap 22832 punktów. Po czym oddał większość wczorajszych zdobyczy. Na wykresie godzinowym jest szansa na zwrot. Spadek poniżej 22768 będzie wstępnym sygnałem sprzedaży, który może sprowadzić Dowa w okolice 22678 punktów. Byki będą broniły się już na poziomie 22757. Chcąc liczyć na większy zarobek z krótkich pozycji inwestorzy muszą zobaczyć bardziej zdecydowany spadek średniej przemysłowej.

Nasdaq 100 Futures

Podobnie przedstawia się sytuacja techniczna na rynku technologicznym Nasdaq 100 Futures. Niedźwiedzie dostaną szansę mocniejszego ataku po spadku poniżej 6065,9 punktów. Na wykresie dziennym widoczny jest klin zwyżkujący. W tej chwili rynek przebywa lekko nad jego górnym ograniczeniem. Powrót w zakres kanału może wywołać mocniejszy ruch w dół. Pamiętajmy jednak, że tak faktycznie będzie to na razie jedynie korekta i dopiero spadek poniżej poziomu 5952 będzie kategorycznie wskazywał na rozpoczęcie większego trendu spadkowego.

Klin zwyżkujący na indeksie Nasdaq 100
Nasdaq 100 Futures – 13102017 – wykres dzienny

Ryzyko gry na zwyżkę oceniam jako bardzo duże. Można oprzeć je na wybiciu powyżej maksimów na 6097. Jednak tutaj zdecydowanie trzeba zabezpieczyć tak zajętą długą pozycję stop losem.

Dollar Index Future

Tak jak wskazywałem na początku tygodnia, dolara dotknęła ostra korekta spadkowa. Obecnie widać pierwsze oznaki podnoszenia się indeksu dolarowego. Szansa dla popytu to wzrost powyżej 93,06. Na wykresie godzinowym mamy tam ukształtowany lokalny szczyt. Jego pokonanie uprawdopodobni sygnał kupna i powrót dolara do wzrostów. Obecny ruch spadkowy traktuję jako test przełamanej linii trendu spadkowego. Wzrost powyżej 94,09 ma szansę przełożyć się na przyśpieszenie trendu umocnienia amerykańskiej waluty w kierunku poziomu 97,58.

Indeks dolara amerykańskiego - wykres
Dollar Index Future

W scenariuszu dla niedźwiedzi, kluczowy jest poziom cenowy 92,39. Zamknięcie dnia poniżej tego punktu, bez ustanowienia nowych lokalnych maksimów powyżej 94,09, da im szansę na spadek w kierunku tegorocznych minimów.

Wszystkim czytelnikom dziękuję za śledzenie cyklu związanego z konkursem Index Cup. Dodatkowo ukaże się jeszcze obiecywany materiał o błędach inwestycyjnych, stworzony na bazie konkursowego przesłania stosowania odpowiedzialnych strategii inwestycyjnych. Tam również zamieszczę podsumowanie strategii wyznaczonych istotnych poziomów cenowych.

Facebook Comments