Konkurs Index Cup – dzień #13

Indeksowy konkurs TMS Brokers zbliża się do rozstrzygnięcia. Najlepszym wyborem były długie pozycje na większości handlowanych instrumentów. Taki układ może być jeszcze odwrócony, bo do tego potrzebne są „zaledwie” 2-3 % spadki.

Byki triumfują. Niedźwiedzie są przyparte do muru. Czy w takiej sytuacji możemy być jeszcze świadkami jakiegoś istotnego krachu w ramach rywalizacji Index Cup? Trudno coś takiego zakładać. Inwestorzy powinni opierać swoje inwestycje o twarde dane i sygnały płynące z rynku. A te jak na razie dają podaży tylko naruszenia wsparć i dalsze zbieranie punktów przez stronę popytową.

Stara zasada mówi:

Kupuj tanio, sprzedawaj drogo.

Pytanie brzmi: czy teraz jest nadal tanio, czy może zaczyna już być drogo?

S&P500 Futures

Kontrakty na amerykański indeks S&P500 dają kolejną szansę sprzedającym po przełamaniu 2542 punktów. Jest to wstępny sygnał sprzedaży, który potwierdzenie zyskać powinien wraz ze spadkiem indeksu poniżej poziomu 2539. Rynek jest wykupiony na skalach dziennych. Na razie jednak nie chce spadać. Wszyscy ostrożnie wyczekują sygnałów do rozpoczęcia większej korekty. Gra na wzrosty jest możliwa, lecz bardzo ryzykowna, szczególnie niebezpieczne jest obecnie ustawianie zleceń kupna na ustanowionych maksimach.

Nikkei 225 Index Future

Zatrzymanie fali wzrostowej możliwe jest również na japońskim Nikkei. Stanie się to dopiero z zamknięciem dnia notowań poniżej 20706 punktów. Wstępny sygnał sprzedaży padnie wraz z przełamaniem w dół poziomu 20733 punkty. Byki mogą jednak liczyć na walkę, ponieważ indeks Nikkei na wysokości 20975 pkt ma zlokalizowany poprzedni szczyt. Pokusa zmierzenia się z tym poziomem jest spora. Zwłaszcza, że inne indeksy już pokonały podobne maksima. Być może na fakt słabszej kondycji Nikkei oddziałuje sytuacja na półwyspie koreańskim. Dlatego wyjście powyżej wartości 20858 może być krótkoterminowym sygnałem kupna. Warto tutaj jednak zastosować wąski stop w przypadku odwrócenia tendencji.

CAC 40 Futures

Bardzo podobna do japońskiej jest sytuacja indeksu CAC 40. Szczyt również pozostaje niezdobyty. Notowania przełamały natomiast przyspieszoną linię trendu wzrostowego. Pojawia się więc szansa na zniżkę. Sygnałem do niej będzie zdecydowane przebicie 5347 pkt oraz 5340 pkt. Wraz z takim obrotem sprawy rynek może spaść o około 35 punktów w ramach realizacji odwróconej głowy z ramionami. Wzrost ponad 5381 pkt może być sygnałem kupna i kontynuacji zwyżki w kierunku szczytu na 5442,9.

Ciekawostką są zanikające obroty. Dzieje się to w zasadzie na wszystkich głównych rynkach giełdowych. Wzrost jest dokonywany przy zdecydowanie mniejszych wolumenach. Tak faktycznie to jest szansa niedźwiedzi na odwrócenie sytuacji technicznej i większe zmiany w statystykach konkursowych.