Jak wybory prezydenckie w USA wpłyną na GPW?

9 listopada przekonamy się kto zwycięży wyścig do Białego Domu. Giełdy coraz mocniej przeżywają wahania sondaży wyborczych. Wśród komentatorów utarło się przekonanie, że zwycięstwo Hilary Clinton przyczyni się do utrzymania wzrostu indeksów. Triumf Donalda Trumpa wprost przeciwnie skieruje notowania na południe.

FW20 04112016 wykres miesieczny
FW20 04112016 wykres miesięczny źródło: stooq.pl

Czy słusznie inwestorzy obawiają się Trumpa? Kandydat republikanów ma niewyparzony język i zdążył narazić się wielu grupom, to w biznesie odniósł sukces. Jeśli tak skutecznie będzie kierował gospodarką USA, amerykański sen znów może się ziścić. Chyba że, pójdzie drogą „unikania podatków” i zdecyduje się zaprzestać spłaty amerykańskich obligacji.

Poniedziałek i wtorek na GPW mogą przynieść jedynie pozycyjne działania w niewielkim obszarze. Środowy wynik wyborów może być „szokiem”, który przyniesie na początku ponadstandardową zmianę wartości indeksów. Szczególnie jeśli zwycięzca będzie znany przed otwarciem notowań. Doświadczenia ostatnich głosowań i poprzedzających je błędnych sondaży każą przygotować się na zwycięstwo Trumpa.

FW20 04112016 wykres dzienny
FW20 04112016 wykres dzienny źródło: stooq.pl

Na WIG20 ponownie wróciliśmy w objęcia trójkąta. To nie przesądza jeszcze jednoznacznie realizacji scenariusza spadkowego. Notowania przykleiły się do średniej z 200 godzin. Dalsze spadki zaczną przechylać szalę zwycięstwa na rzecz sprzedających. Spadek poniżej 1709 na kontraktach terminowych na WIG20 będzie stanowił sygnał sprzedaży i wyjście dołem z trójkąta. W takim układzie czekają nas spadki w okolice minimów 1657 pkt. A w dalszej perspektywie zdecydowanie głębsze zejście, jeżeli przyjmiemy, że wraz z wybiciem z trójkąta, zaczyna się realizować piąta fala spadków. Zniżki w ramach tego ruchu mogą wynieść od 300 do nawet około 900 punktów.

Opcja pozytywna, aktywuje się dopiero wraz z powrotem powyżej 1834 pkt. Ponowne wyjście ponad ten poziom ma szansę utworzyć formację odwróconej głowy z ramionami i ostatecznie załamać spadkowy trójkąt. W tym scenariuszu byki będą walczyły o powrót w okolice 1950-2000 pkt.

FW20 04112016 wykres godzinowy
FW20 04112016 wykres godzinowy źródło: stooq.pl

Krótkoterminowo, wstępny sygnał kupna padnie wraz z przebiciem 1772 – 1776 pkt. Towarzyszy mu bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne. Właściwy sygnał dla kupujących to zamknięcie powyżej 1811 pkt. Potwierdzeniem wzrostów będzie pokonanie ostatnich maksimów. Z obecnej konsolidacji przy minimach tygodnia możemy jeszcze wybić się w dół po czym wrócić ponad 1766, wówczas będzie to dobry punkt na wstępny sygnał kupna. Niedźwiedzie mają mocne opory na 1791 oraz 1800-1811 i czekają na rozwój sytuacji. Przyłączanie się do kontynuacji zniżek przy spadku poniżej 1755 uznaję za ryzykowne. Ten poziom uzyska rangę sygnału, po ewentualnej nieudanej kontrze byków. Środowe otwarcie może sporo namieszać szczególnie w sygnałach krótkoterminowych.

LOP na kontraktach nadal rośnie. Powoli nakręcamy sprężynę, która doda dynamiki wybiciu. Dodatkowym ciężarem jest wstępny sygnał sprzedaży, który pojawił się na S&P500 jeszcze przed finiszem wyborczej batalii. Zobaczymy czy giełda w Warszawie pójdzie za tym przykładem.