Energa szykuje się do wybicia w górę

Akcje Energi są najmocniejszymi spośród spółek reprezentujących sektor energetyczny. Wykres wskazuje, że w najbliższym czasie mogą one pokusić się o dalsze wzrosty i sięgnięcie powyżej ceny 10 zł za akcję.

Energa 20012017 wykres dzienny źródło: stooq.pl
Energa 20012017 wykres dzienny źródło: stooq.pl

Notowania Energi wyrysowały pięciofalowy impuls wzrostowy. Mamy teraz okres korekty, która przebiega w sposób płaski. Pierwsze oznaki wskazują, że mogła ona ulec wyczerpaniu, a spółka wraca do trendu wzrostowego.

Kupujący osiągnęli wstępny sukces w postaci sforsowania oporu na poziomie 9,04 zł. Teraz będą walczyć o wybicie się kursu akcji powyżej wąskiego przedziału cenowego rozciągającego się w obszarze 9,41 – 9,44. Jego przebicie w górę wyznaczy sygnał kupna akcji Energi. Docelowo wzrosty mogą sięgnąć w okolice 10,26 zł za walor. Szacunek jest w tym wypadku ostrożny. Przemawiają za tym dwa elementy:
a) w okolicach 10,10 – 10,26 rozciąga się ważny opór w postaci jednego ze szczytów dwuletniej fali spadkowej;
b) alternatywne ujęcie dotychczasowych wzrostów, które być może dopiero teraz rysują ową piątą falę impulsu, a ta może być równa rozmiarami poprzednim falom wzrostowym, które miały wielkość 1,37 i 1,45 złotego.

Energa 20012017 wykres dzienny z mniejszym zakresem źródło: stooq.pl
Energa 20012017 wykres dzienny z mniejszym zakresem źródło: stooq.pl

Gdyby okazało się, że jest to kolejny impuls wzrostowy wówczas należy oczekiwać zdecydowanie wyższych zasięgów.

Energa 20012017 wykres godzinowy źródło: stooq.pl
Energa 20012017 wykres godzinowy źródło: stooq.pl

Ryzyko będzie stanowić wybicie się powyżej dotychczasowych maksimów i powrót do spadku poniżej. Takie zachowanie kursu Energa prawdopodobnie przypłaci kontynuacją korekty spadkowej. Kreślony wzór może przybrać postać rozszerzonej korekty abc z falą b wychodzącą ponad szczytowy początek fali a oraz falą c spadającą poniżej dołka fali a. To spowoduje, że inwestorzy trochę dłużej będą musieli poczekać na dalsze zyski z wzrostu ceny akcji spółki. Ostrzeżeniem przed takim scenariuszem będzie przebicie 9,44 i spadek poniżej 9,09. W przypadku braku przebicia 9,44, kurs będzie bronił się przed spadkiem na linii 9,02 zł. Przebicie w dół tej ceny utrzyma tendencję korekcyjną z możliwym spadkiem do około 8,65.

Reasumując, kluczowym punktem zakupu akcji Energi jest wzrost powyżej 9,44. Ryzyko takiej transakcji oceniam jako średnie. Zmaterializuje się ono wraz z ewentualnym powrotem poniżej tej ceny na zamknięciu sesji.

Facebook Comments