Konkurs Index Cup – dzień #1

Rozpoczynamy zabawę w konkursie inwestycyjnym Index Cup organizowanym przez Dom Maklerski TMS Brokers. Na pierwszy ogień postanowiłem zwrócić uwagę na indeksy Dolara, Nasdaq 100 i FTSE 100.

Myśl przewodnia na początek jest stara jak świat:)

Gra na giełdzie, a szczególnie na kontraktach, to dwie podstawowe emocje: chciwość i strach. Inwestor, który potrafi nad nimi zapanować, jest na dobrej drodze do sukcesu.

A teraz do konkretów. Czytelniku pamiętaj, że stosuję wartości z wykresów prezentowanych na platformie TMS Brokers. Z tych względów mogą się one nieznacznie różnić od tych samych indeksów prezentowanych na innych platformach. Ma to wpływ na poziomy cenowe wyznaczone jako sygnały kupna i sprzedaży.

 

Dollar Index Future

Po dłuższym trendzie spadkowym mamy szansę na wybicie się ponad linię spadków. Wstępne kupno to przebicie poziomu 92,66. Jednak może to nie wystarczyć do sforsowania linii trendu, jeżeli byki zaatakują szybko (w ciągu 1-2 dni). Dlatego sygnał kupna bezpieczniej wyznaczyć należy wraz z przebiciem wartości 93. To dosyć perspektywiczny indeks stąd poziom obrony to raczej minima na 90,98.

Nasdaq 100 Futures

Tutaj nastawiam się bardziej na krótkie pozycje. Kontrakty na amerykański rynek technologiczny znajdują się w zaawansowanym trendzie wzrostowym. W związku z tym jego zakończenie może przynieść zysk pozycjom zajętym na spadek. Wstępny sygnał padnie po spadku poniżej 5910. Kupujący jeszcze mogą uratować sytuację w tym przypadku. Właściwy sygnał sprzedaży pojawi się dopiero wraz ze spadkiem poniżej poziomu 5879. Ważne jest, aby Nasdaq 100 zamknął się poniżej tej wartości. Spadki mają szansę sięgnąć wartości 5751, a nawet 5560. Spekulacyjnie długie pozycje będzie można otworzyć po wzroście powyżej 5979 z szansą na na ponowny atak maksimów trendu na 6019.

FTSE 100 Futures

Trochę ryzykowniejsza strategia dla FTSE 100 Futures. Piątkowa obniżka ratingu Wielkiej Brytanii przez Moody’s może być nadal dyskontowana przez brytyjską giełdę. Na wykresie kontraktów na FTSE 100 widać lukę spadkową. Brak jej zakrycia może spowodować ponowny atak na minima. Sygnał sprzedaży określam z trochę wyższym ryzykiem na spadek poniżej 7247. Potwierdzeniem będzie przebicie 7193. Wraz z tym faktem warto zastanowić się nad trailing stopem. Niedźwiedzie mogą pokusić się również o atak na 7152. Wstępny sygnał kupna znajduje się tutaj dosyć wysoko na poziomie 7340.

Przypominam o konkursie Pokonaj Rynek! i zapraszam do udziału zainteresowanych czytelników.