Akcje Ciech S.A.

Akcje Ciechu już oddały cały zysk wypracowany w 2017. Dalsze perspektyw też wyglądają słabo. Kurs spółki wydaje się dążyć ku wsparciu w okolicach 46,36 złotych.

Wykres akcji spółki chemicznej Ciech
Ciech 17112017 wykres tygodniowy

Jeżeli mielibyśmy rozpatrywać realizację negatywnej formacji głowy z ramionami, wówczas spadki mogą okazać się dużo głębsze.

Akcje Ciech w opałach

Rok 2017 zaczął się dla spółki i jej akcjonariuszy bardzo dobrze. Akcje były chętnie kupowane, co wywindowało kurs do 84,68, lekko powyżej szczytów z 2015 roku na poziomie 83,44. Niestety determinacja inwestorów kupujących Ciech skończyła się wraz z osiągnięciem podwójnego szczytu. Od ponad pół roku obserwujemy trend spadkowy na akcjach spółki. Trzeba przyznać, że jest to dosyć mocna tendencja. Obecnie kurs znalazł się w obrębie dwóch istotnych wsparć. Jednocześnie mamy realne ryzyko realizacji uformowanej już formacji głowy z ramionami. Figura ta straszy inwestorów nastawionych na zakup akcji firmy.

Ostatnia deska (linia) ratunku dla Ciechu

Inwestorzy, którzy kupili ostatnio akcje Ciechu, nie czują się zbyt komfortowo z dokonaną inwestycją. Po krótkiej korekcie wzrostowej spółka wróciła do spadków. Kurs przebił poziom wsparcia na 57,38. Obecnie zmierza w kierunku minimum na 53,75. Jest to ostatnia linia obrony byków. Wydaje się, że po jej przełamaniu nieuchronny będzie również test minimów z 2016 roku na poziomie 46,36 zł. Jestem również zdania, że kupujący, jeśli chcą powalczyć o powrót wzrostów, nie powinni dopuścić do choćby naruszenia minimum na 53,75. Taki stan rzeczy da im szansę na wyprowadzenie kontry. Wstępny sygnał kupna padnie wraz z powrotem powyżej ceny 57,60 zł za walor. Ryzyko wchodzenia w akcje na tym poziomie będzie duże. I będzie ono wynikać, po pierwsze z faktu, że inwestycja została zrealizowana nadal poniżej niedalekiej linii szyi formacji RGR, a po drugie z bliskiego oporu na poziomie 61,89. Większych szans na zysk upatrywałbym dopiero wraz z przebiciem i zamknięciem dnia powyżej poziomu 61,89.

Spadek do 46 złotych to minimalny wymiar kary

Niedźwiedzie są w bardziej komfortowej sytuacji. Wspiera ich realizowana formacja RGR. Nie można oczywiście wykluczyć ruchu powrotnego do przełamanej linii szyi. Jednak sprzedający mają inicjatywę na rynku akcji Ciechu.

Wykres akcji spółki chemicznej Ciech - skala dzienna
Ciech 17112017 wykres dzienny

Wystarczy mi tylko jeszcze niewielki spadek, aby zepchnąć notowania akcji poniżej ostatniego wsparcia broniącego dostępu do kolejnych minimów na poziomie 46,36 zł. To na tym poziomie cenowym powinna rozegrać się decydująca walka pomiędzy bykami i niedźwiedziami. Tworzy on bazę dla kolejnej pro-spadkowej formacji podwójnego szczytu. Jest to swego rodzaju minimalny zasięg dla korekty spadkowej. Tam kupujący koniecznie zechcą powalczyć o zakończenie korekcyjnych spadków. Krótkoterminowo, inwestorzy chcący sprzedać akcje Ciechu powinni spojrzeć na przełamanie poziomu 53,75, które powinno przedłużyć presję na wyprzedaż walorów. W przypadku wykonania korekty wzrostowej opartej o obronę 53,75 i wzrost powyżej 57,60, podaż powinna się pojawić w okolicach 61,89 lub na linii szyi formacji RGR przebiegającej obecnie w okolicach 58,80.

Podsumowanie

Wykres spółki Ciech wygląda źle. Spadkowa formacja głowy z ramionami jest w trakcie realizacji. Możliwy przebieg notowań to najpierw próba wykonania korekty w górę. Wygenerowanie wstępnego sygnału kupna na 57,60 zł. Następnie decydująca próba sił pomiędzy kupującymi i sprzedającymi w okolicach 58,80 – 61,89 zł. Brak załamania formacji RGR, to dalsze spadki w kierunku poziomu wsparcia przy cenie 46,36 zł za akcję spółki chemicznej Ciech.

Analizę przygotowałem w odpowiedzi na prośbę jednego z czytelników. Dziękuję za polubienia fanpejdża na Facebooku i proszę o dalsze. Zapraszam również do dyskusji.