8 tydzień wzrostów amerykańskich indeksów

Za nami 8 tygodni wzrostowego odreagownia na amerykańskich giełdach. Takiej serii białych świec S&P500, Nasdaq i Dow Jones dawno nie widziały na wykresie tygodniowym. Poprzednie szczyty są tuż tuż.

Wykres indeksu S&P500 - skala tygodniowa
S&P500 15022019 wykres tygodniowy

Mamy też chyba ostatnią szansę dla niedźwiedzi na wykonanie zwrotu. Wyżej trudno będzie powstrzymać byki przed testem historycznych maksimów.

8 białych świec powinno ostrzegać inwestorów o możliwości wystąpienia korekty trendu. Nie przesądzają one jednak, że tak się właśnie stanie. Kilka razy wskazywałem przypadki, gdzie podobne rajdy kończyły się dopiero po 11, a nawet 16 wzrostowych świecach. Indeks S&P500 opór ma w okolicach 2800 punktów.

Wykres indeksu Nasdaq - skala tygodniowa
Nasdaq 15022019 wykres tygodniowy

Nasdaq i Dow Jones dotarły już do poziomów stanowiących ważne bariery wzrostowe. Zaczynający się tydzień może dostarczyć emocji na rynkach amerykańskich. Zwłaszcza, że inwestorzy nadal czekają na decyzje w zakresie relacji handlowych na linii USA – Chiny. Czasu na zawarcie porozumienia jest coraz mniej.

Wykres indeksu DJIA - skala tygodniowa
Dow Jones Industrial Average 15022019 wykres tygodniowy

A dotychczasowe wzrosty amerykańskich indeksów giełdowych bazowały właśnie na trwającym rozejmie w wojnie handlowej i możliwości ułożenia wzajemnych stosunków gospodarczych na bardziej rynkowych zasadach. Z technicznego punktu widzenia nie ma jeszcze sygnałów świadczących o zakończeniu fali wzrostowej za oceanem. Warto jednak być w tym tygodniu przygotowanym na bardziej aktywną obronę niedźwiedzi.